- Bokator
- Yoga
- Bartitsu
- Kyusho
- Krabi krabong
- Pankration
- Panantukan
- Sikaran
- Keysi Fighting Method
- Kajukenbo
- Shuai Jiao
- Qwan Ki Do
- Hakko ryu jujutsu
- IAODG
- Sanda
- Tang Soo Do
- Pa Kua
- Shaolin Kempo
- Goshindo
- Yoseikan
- Jiei-jutsu
- Hung Gar
- Yamaue Aiki Jutsu
- Hapkido
- Won Hwa Do
- Allkampf-jitsu
- FISFO
- Taekyon
- Togakure ryu Ninjutsu
- Muso Jikiden Eishin Ryu
- Kung Fu
- Řecko-římský styl
- Wrestling
- Sumo
- Shaolin wushu
- Musado
- Muay Boran
- Nunchaku
- Mugisul
- Kjudo
- Modern Arnis
- Capoeira
- Wing Chun
- Tchaj-ti
- Savate
- Aikido
- Kickbox
- Muay thai (thajský box)
- Taekwondo
- Brazilian Jujitsu
- Jujitsu
- MMA
- Kendo
- Kobudo
- Hwarangdo
- Krav Maga
- Ninjutsu
- Viet Vo Dao
- Kalarippajat
- Sambo
- Iaido
Nejbližší akce
Kontakt
Provoz zajišťuje:
ITV Public, s.r.o.
Žebětínek 59
612 00 Brno
Czech Republic
Redakce (korespondence):
ITV Public, s.r.o.
Americká 3
120 00 Praha 2
Email:
redakce@bojovesporty.cz
obchod@bojovesporty.cz
INFO
Sambo 09.11.2009
Administrator
Sambo (Samozaščita bez oružija - sebeobrana beze zbraně) je sovětský bojový systém založený na základě mnoha národních stylů. První zmínky o ruském národním bojovém umění se datují do časů Kyjevské Rusi. První jakési sjednocení dochází kolem roku 1881 se vznikem tajného Moskevského stylu, jenž čítal na 350 různých úderů, kopů a chvatů.
Na počátku historie sambo byl ruský profesor Ošenkol. Kdysi cestoval po zemích Sovětského svazu, ale také po Japonsku, Koreji a Číně a již v roce 1917 rozvinul úpolový sport, který kombinací rozličných národních a asijských sportovních odvětví. Za tvůrce ruského Sambo jsou považováni Spiridonov, Oščepkov, Golkovski a Vasilev. Spiridonov představoval ve 20. tých letech jednoho z největších mistrů jiu-jitsu v Rusku. Ostatní představují zlatou generaci zakladatelů sportovního klubu Dynamo(založen v roce 1923), který se zasloužil o vznik a rozvoj Samba u armády a policie.
Největší úspěchy slavil systém během II.světové války, kdy jej využívali především sovětští výsadkáři. Po válce celý systém dostal název Sambo a došlo k prudkému rozmach tohoto umění především mezi sovětskými bezpečnostními složkami a sportovci. Právě úspěch sovětských sportovců (především judistů) získaly v 60.letech pozornost Samba i v zahraničí, což si vyžádalo rozdělení systému na tři proudy, které můžeme sledovat až do současnosti:
Sportovní Sambo
– je velmi podobné modernímu Judu (popř. Vale Tudo či Jiu-jitsu) s mnohem odlišnějšími pravidly a oblečením (bojovníci jsou oblečeni do krátkých kalhot a kazajky přepásané opaskem). Celý soubor trvá 6 minut a je rozdělen na 6 žákovských a 5 mistrovských stupňů.
Combat Sambo
– tradiční (military) systém fungující na velmi agresivním reakčním základě. Combat sambo je jako všechny ostatní military bojové systémy založeno na „přežití“. Combat Sambo v sobě snoubí jak sportovní tak i vysoce reálné a v praxi velmi účinné techniky boje zblízka. V Ruských ozbrojených složkách se Sambo učí policie, speciální jednotky, armáda, pohraniční služba, tajné služby i námořnictvo.
Sebeobrana Sambo
– zájem sovětské veřejnosti po II.světové válce vedl k nutnosti přetvořit vysoce účinné, ale zároveň i nebezpečné armádní techniky do podoby vhodné pro civilní sebeobranu, kterou mohou používat lidé nejrůznějších povolání – taxikáři, obchodníci, učitelé, děti, apod.
Pro Sambo jsou typické, jak údery a kopy, tak techniky grapplingu - páčení, přehozy, podmety a další. Jediné co je v Sambo zakázáno jsou techniky škrcení.
V roce 1966 rozhodla Mezinárodní federace amatérských zápasníků (FILA) o přijetí Samba jako třetí mezinárodní úpolové disciplíny. První mistrovství světa se konalo v roce 1973 v Teheránu. V roce 1980 bylo předvedeno jako ukázkový sport na olympijských hrách v Moskvě.
Převzato ze zdroje:
czech-sambo.cz
zdroj: youtube.com