Nejbližší akce

Kontakt

Provoz zajišťuje:
ITV Public, s.r.o.
Žebětínek 59
612 00 Brno
Czech Republic

Redakce (korespondence):
ITV Public, s.r.o.
Americká 3
120 00 Praha 2


Email:
redakce@bojovesporty.cz
obchod@bojovesporty.cz
INFO

Wrestling
19.02.2010

Wrestling, nebo pro wrestling, je nesoutěžní profesionální sport, kde jsou zápasy předem domluvené. Wrestling obsahuje prvky souboje, sportu a divadla. Přestože je wrestling sehraný, i zde může dojít ke zranění nebo dokonce smrti.

Wrestling se stal oblíbenou zábavou po celém světě, ale nejrozšířenější je v USA, Kanadě, Japonsku a Mexiku. Od 60. do 70. let minulého století byl velmi populární i v Brazílii, kde se nazýval Telecatch. Nejoblíbenější wrestleři se stávají národními hrdiny jako Gorgeous George, André the Giant, Ric Flair, Hulk Hogan, Stone Cold Steve Austin, a The Rock v USA; Rikidōzan, Antonio Inoki, Giant Baba, Jumbo Tsuruta a The Crush Gals (Chigusa Nagayo a Lioness Asuka) v Japonsku; Mario Milano a Nathan Jones v Austrálii; El Santo, Blue Demon, Gory Guerrero a Mil Máscaras v Mexiku; Ted Boy Marino v Brazílii; a Edge, Chris Jericho a Bret Hart v Kanadě.

Přestože wrestling začínal jako pouťová a cirkusová atrakce, tak je dnes z něho miliardový průmysl, který vydělává na lístcích, smlouvách s televizemi, výrobcích, DVDčkách a PPV (pořady, kde se platí za zhlédnutí).
V současnosti největší a nejoblíbenější wrestlingovou federací je World Wrestling Entertainment (WWE), která na přelomu tisíciletí odkoupila většinu své konkurence - hlavně WCW a ECW.
O wrestlingu bylo natočeno také několik dokumentů, třeba Beyond the Mat, Wrestling with Shadows, Bloodstained Memoirs a Wrestler.

Styly
• Sportovní zábava -- kombinuje zajímavé charaktery a dramatické příběhy, s menším důrazem na sport. Tento styl je prezentován hlavně WWE a TNA a je nejpopulárnější.
• Jižní styl -- Upřednostňuje tradiční roli hrdiny a padoucha. Byl populární ve 20. století v Jižní Americe. Tento styl měla NWA a v počátvích také WCW.
Puroresu -- silový typ wrestlingu. Podobný MMA. Prezentován New Japan Pro Wrestling a Universal Wrestling Federation.
• Hardcore se vyznačuje vysokou mírou brutality. Používá hodně zbraní. Nejslavnější federace, která použila tento styl, byla původní ECW. V současnosti ho používá hlavně CZW.
• Lucha libre česky volný boj -- mexický styl, který je rychlý a je v něm používáno hodně letových chvatů. Má také prvky sportovní zábavy (masky a malí wrestleři). Klade se zde důraz na atletickou zdatnost.
Některé federace se zaměřují jen na jeden styl, u jiných se styly prolínají.

Pravidla
Pravidla jsou různorodá a často se mění. U zápasů dochází často k tzv. stipulation, což je upravení pravidel. Základní pravidla se mohou mírně ve federacích lišit, protože neexistuje žádný řídící orgán wrestlingu. Níže jsou popsána obecná pravidla, která se ale mohou lišit v různých federacích.

Ukončení zápasu
• Pinfall - Odpinování (v češtině někdy také odpočítání)- držení protivníka lopatkami na zemi po 3 sekundy (vzácně 5)
• Submission - Donutit soupeře se vzdát
• DQ - Diskvalifikace - použití zbraně nebo nedovoleného chvatu.
• Countout - Když je soupeř moc dlouho mimo ring (10 sekund)
Tato pravidla neplatí vždy, například často jsou zápasy bez diskvalifikace, časových limitů mimo ring i odpinování. Například v zápase Steel Cage je cesta k vítězství opustit železnou klec nebo odpočítat soupeře, nebo v Last Man Standing zápase je nutné dát soupeři KO.

Příběhy  (storyline)
Wrestling není jenom o zápasení, ale i o příbězích. Každý wrestler plní roli buď hodného, nebo zlého. Povahy jsou od sebe většinou velmi dobře rozeznatelné. Některé příběhy byly kontroverzní, například když zemřel Eddie Guerrero, udělala z toho WWE příběh.

WrestleMania
Je událost, která zasahuje mimo svět wrestlingu. Je to největší událost roku. Je to také nejdéle běžící wrestlingová šou. Účastnila se jí také spousta celebrit jako Muhammad Ali, Mr. T, Alice Cooper, Lawrence Taylor, Pamela Anderson, Mike Tyson, Donald Trump, Floyd "Money" Mayweather, Snoop Dogg, Raven-Symoné, Kim Kardashian a další. Největší návštěvy měla WrestleMania III s 93000 fanoušky.

Wrestling v Česku
V Česku byl wrestling již v minulých stoletích jako součást různých cirkusů nebo poutí, kde byly výsledky také domluveny, rozhodně však nikdy nešlo o populární sport. Největší rozmach wrestlingu je v Česku po tom, co je možné sledovat zahraniční média. V devadesátých letech bylo možné sledovat v Česku TNN, kde běželo WCW a začala se tvoři základna fanoušků. Později byl na TV3 vysílán WWE SmackDown a to pomohlo k dalšímu rozšiřování. Nejvíce lidí ale začalo sledovat wrestling až po rozšíření vysokorychlostního internetu. V současné době spousty fanoušků přibývají. 11.6.2009 v Česku bylo poprvé živé vystoupení profesionálního wrestlingu, když se v Tesla Areně uskutečnilo WWE Raw Live.

Převzato:
cs.wikipedia.org
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

 zdroj: youtube.com

zobrazeno: 12441 x

Diskuze

diskuze

Online Chat

svátek má  
dnes je  

Inzerce