Nejbližší akce

Kontakt

Provoz zajišťuje:
ITV Public, s.r.o.
Žebětínek 59
612 00 Brno
Czech Republic

Redakce (korespondence):
ITV Public, s.r.o.
Americká 3
120 00 Praha 2


Email:
redakce@bojovesporty.cz
obchod@bojovesporty.cz
INFO

Krabi krabong
02.05.2011
Administrator

Krabi Krabong
Odkud vzešel thajský box?
Připadá vám thajský box extrémně tvrdý? Pak ještě neznáte Krabi Krabong. 

Podle mnohých znalců jde o vůbec nejbrutálnější  způsob bojového umění, který se kdy zrodil. Jeho technika byla testována na válečných polích v dobách, kdy si v boji muži hleděli přímo do očí. Krabi Krabong vyšel z potřeb těchto časů a proměnil tělo v jeden smrtelný nástroj, který efektivně využije vše, co je k dispozici k jedinému cíli – bleskurychlé likvidaci protivníka. Krabi Krabong měli přinést do Siamu Monové a jeho podobu v následujících letech modifikovali další imigranti, kteří přinášeli nové zkušenosti využitelné na bojišti, kde válečníci museli na malém prostoru čelit útokům ze všech stran. Pro takové situace podstupovali nováčkové výcvik s různými zbraněmi jako byly  oštěpy, nože, sekery, štíty s ostrými kraji a také se dvěma meči, kterými se však na rozdíl od evropských žoldnéřů nesnažili svého protivníka propíchnout, nýbrž mu bleskurychle srazit hlavu.   
 
Zápas bez tajemství

Nováčkové trénovali deset různých pozic užívaných během boje. Také toto zjednodušení vycházelo z ryze praktických zkušeností, noví vojáci museli své řemeslo zvládnout co nejrychleji jinak neměli v souboji šanci. Když přišli o všechny zbraně, zbývaly jim ještě holé ruce. Tak Krabi Krabong položil základy i pozdějšímu thajskému  boxu, muay thai. Ostatně Krabi Krabong je někdy nazýván také jako starý muay thai. S thajským boxem ho spojují také některé rituály, tanec za doprovodu hudby, provozované na začátku zápasu, které jsou jejich pevnou součástí. Na rozdíl od bojových umění v jiných asijských zemích, nebyl bojový zápas v dávném Siamu zahalen žádným tajemstvím, které by teprve po vstupu do některé ze škol mistr vyjevil svému žákovi.  

Mečům zvoní hrana

V zemi neustále ohrožované mocným barmským sousedem byl zápas uměním pro každého. Siamští vládcové neměli pravidelnou silnou armádu  a v případě nebezpečí museli muže do zbraně povolávat  Někteří z nich byli skutečnými mistry bojových umění jako například král Naresuan, který se proslavil během obléhání Ayutthayi Barmánci v roce 1585.
 Meče v siamské armádě vydržely až do konce osmnáctého století. Po reformách zavedených králem Ramou II. Je pak po vzoru západních armád vystřídaly muškety a děla. S jejich příchodem zazvonila hrana i Krabi Krabongu. Staří mistři tohoto bojového umění postupně umírali, a tak dnes se jeho výcviku věnují jenom některé jednotky jako je královská garda nebo zvláštní jednotky.  O přežití této ryzí podoby dávného způsobu boje se tak dnes paradoxně starají civilisté. 
 

zdroj: thai.cz




zdroj: youtube.com
zobrazeno: 13054 x

Diskuze

diskuze

Online Chat

svátek má  
dnes je  

Inzerce