- Bokator
- Yoga
- Bartitsu
- Kyusho
- Krabi krabong
- Pankration
- Panantukan
- Sikaran
- Keysi Fighting Method
- Kajukenbo
- Shuai Jiao
- Qwan Ki Do
- Hakko ryu jujutsu
- IAODG
- Sanda
- Tang Soo Do
- Pa Kua
- Shaolin Kempo
- Goshindo
- Yoseikan
- Jiei-jutsu
- Hung Gar
- Yamaue Aiki Jutsu
- Hapkido
- Won Hwa Do
- Allkampf-jitsu
- FISFO
- Taekyon
- Togakure ryu Ninjutsu
- Muso Jikiden Eishin Ryu
- Kung Fu
- Řecko-římský styl
- Wrestling
- Sumo
- Shaolin wushu
- Musado
- Muay Boran
- Nunchaku
- Mugisul
- Kjudo
- Modern Arnis
- Capoeira
- Wing Chun
- Tchaj-ti
- Savate
- Aikido
- Kickbox
- Muay thai (thajský box)
- Taekwondo
- Brazilian Jujitsu
- Jujitsu
- MMA
- Kendo
- Kobudo
- Hwarangdo
- Krav Maga
- Ninjutsu
- Viet Vo Dao
- Kalarippajat
- Sambo
- Iaido
Nejbližší akce
Kontakt
Provoz zajišťuje:
ITV Public, s.r.o.
Žebětínek 59
612 00 Brno
Czech Republic
Redakce (korespondence):
ITV Public, s.r.o.
Americká 3
120 00 Praha 2
Email:
redakce@bojovesporty.cz
obchod@bojovesporty.cz
INFO
Kobudo30.11.2009
Administrator
Co nám Kobudo poskytuje
To co nám trénink Kobuda na fyzické, mentální a duchovní rovině dává je stejné jako v Karate. Trénink Kobuda rozvíjí fyzickou kondici a pozitivně ovlivňuje charakter. Studium Kobuda pracuje ve spojení s Karate a doplňuje, vyrovnává trénink adeptů Karate. V dávných dobách, zbraně a techniky prázdných rukou byly většinou studovány současně. Kobudo rovněž učí jak použít předměty denní potřeby jako zbraně osobní sebeobrany a samotná zbraň dává sílu k použití této proti útočníkovi.
Historie Kobudo
Historie okinawského Kobudo Historie okinawského Kobudo je velmi těžce definovatelná a zároveň velmi zajímavá. Je odlišná od umění boje se zbraněmi z jiných států v tom že většina zbraní v okinawském Kobudo se vyvinula postupně a z důvodů nezbytnosti, ne pouze pro válečné účely. Na příklad zbraně vyvinuté v Evropě , na hlavních japonských ostrovech, a v jiných zemích byly od počátku určeny k vojenskému účelu. V Evropě vyvinuli zbraně pro vojáky jako meče, kopí, luky a šípy, koule na řetězu, brnění apod. Zbraně na japonských ostrovech jako Katana, Wakizashi, Naganata, luk a šípy atd. byly rovněž vyvinuty pro vojenské použití. V čem jsou okinawské zbraně nejvíce odlišné je to, že většina, kromě těch několika dovezených z Číny, vznikla z velmi jednoduchých nástrojů denní potřeby farmářů a námořníků.
Nikdo přesně nezná pravdivou historii okinawského Kobudo. Je pouze málo písemných záznamů. Všeobecně se věří že tyto zbraně vznikly z nezbytnosti. Jedním z příkladů by mohlo být toto : farmář a jeho rodina sklidili pole cukrové třtiny za pomocí srpu ( Kama ). Náhle přišli lupiči aby je o sklizen připravili. Tak farmář a jeho rodina použili Kama k zastavení lupičů. Jiný scénář může být rybář vracející se na břeh s úlovkem. Zloděj se mu jej snaží ukrást a rybář s ním bojuje za použití vesla ( Kai ), všeobecně známém jako lyeku.
Postupem času byly objeveny obranné techniky a tyto nástroje denního použití a techniky byly osvojeny a rozvinuty adepty bojových umění do škol pro jednotlivé zbraně. Příkladem je Bojutsu, Saijutsu, Nunchakujutsu,atd. Nakonec byl tato jednotlivá bojová umění sestavena do uceleného systému který je nyní znám jako Kobudo. Vyvinulo se několik stylů Kobudo, jako např. : Matayoshi Kobudo, Yamani-Ryu Kobudo a Ryukyu Kobudo.
Matayoshi Kobudo
Shinko Matayoshi se narodil v roce 1888 ve městě Naha, Okinawa. V mládí začal se studiem bojových umění po vedením dvou učitelů: Bojutsu, Saijutsu, Iyekujutsu a Kamajutsu studoval pod Agena Chokuho Senseiem z vesnice Gushikawa, Nunchakujutsu a Tunkuajutsu ( Tonfa ) pod Jitude Moshigwa Irei Senseiem z Chatanu.
Někdy kolem roku 1911 podnikl cestu do Manchurie přes severní Japonsko kde se připojil k nomádskému kmeni a od nich se učil umění luku a šípu, lasso a Shurikenjutsu.
V roce 1915 po návratu na Okinawu představil Kobudo v Tokiu při společné ukázce s Gichinem Funakoshim, zakladatelem Shotokan Karate-Do, který předvedl Karate. To bylo poprvé kdy bylo okinawské Kobudo představeno na japonských ostrovech. V roce 1921 předvedl Kobudo při ukázce se zakladatelem Goju-Ryu Karate-Do, Chojun Myiagi Senseiem, jenž předvedl Karate pro Prince Hirohita během jeho návštěvy Okinawy.
Později vycestoval do Šanghaje v Číně kde studoval Nuntijutsu, Tinbejutsu, akupunkturu, rostlinnou medicínu a Kingai -noon Kung Fu, navštívil rovněž město Fučou kde studoval formu šaolinského Kung Fu. Na Okinawu se vrátil v roce 1935 a formuloval to co je dnes známo jako Matayoshi Kobudo. Shinko Matayoshi zemřel ve věku 59 let v roce 1947. Jeho syn Shinpo Matayoshi se stal jeho následníkem.
Shinpo Matayoshi
Shinpo Matayoshi se narodil v 27.12.1921 ve vesnici Yomitan na Okinawě. V šesti letch začal s tréninkem bojových umění pod vedením svého otce. Později studoval styl Kung Fu Bílého Jeřába pod vedením učitele Gokenki. V roce 1938 se přestěhoval do města Kawasaki v Japonsku , Prefektura Kanagawa, kde vyučoval Kobudo. V roce 1957 se vrátil na Okinawu a začal vyučovat Kobudo v Goju Ryu Karate- Do Doju Seiko Higy Senseie.
V roce 1960 otevřel Dojo v Naha, které pojmenoval Kodokan a založil Ryukyu Kobudo Renmei. V roce 1970 přejmenoval svou organizaci na Zen Okinawa Kobudo Renmei jež se nakonec stala celosvětovou organizací.
Shinpo Matayoshi Hanshi, 10. dan, zemřel 7.9.1997. Jeho nástupcem se stal jeho druhý syn, Yashushi Matayoshi Soke.
1. Nunti, 2. Iyeku, 3. Bo, 4. Kuwa, 5. Suruchin, 6. Kama, 7. Nunchaku, 8. Tunkua (Tonfa), 9. Sai, 10. Tekko, 11. Techu, 12. Rochin, 13. Tinbe, 14. Manji Sai.
Zdroj:
burlingtonkarateandkobudo.ca
zdroj: youtube.com